Legyen emlékezetes a szertartásotok, esküvői szertartásvezetővel

Beszéljenek róla, utánozzák, akarva se tudják elfelejteni!

Mennyei szabadság tér és idő korlátai nélkül

ezt nyújthatja az esküvői szertartásvezető

Gyűrű húzás, gyertya gyújtás, homokceremónia

mini ceremóniák esküvői szertartásvezetővel

„Hullongó tollak voltunk egyedül,
szárnyak lettünk egymással.”
(Váci Mihály)

Polgári esküvő
anyakönyvvezetővel vagy szertartásvezetővel?

Kedves Jegyespár! Azt hiszem, súlyos és remélhetően, életre szóló döntést hoztatok. Talán azt is fontolgatjátok, hogy a „polgári szertartásotokat” nem házasságkötő teremben, hanem azon kívül szeretnétek tartani. Ennek számos előnye lehet, amit nyilván, szükségtelen itt részleteznem.
Biztosan tapasztaltátok, hogy az utazás az esküvő helyszínei között néha egészen kimerítő tud lenni, emellett időigényes is, és akik vezetnek, jó darabig nem adhatják át magukat az önfeledt mulatságnak. Mindenkinek kényelmesebb hát, ha a lagzi helyszínén kerül megtartásra a polgári, és egyes esetekben az egyházi ceremónia is. Szerencsés esetben a területileg illetékes anyakönyvvezető elvállalja, hogy közreműködjön a házasságkötésnél. Ez esetben, a hivatal képviselő testülete által meghatározott díjazás ellenében, a veletek előre egyeztetett időpontban és helyszínen, törvényi kötelék jön létre köztetek a közreműködésével.

 

Amikor jól jöhet a szertartásvezető…

 

Ilyenkor persze, pontosan kell kezdeni a ceremóniát, mert az anyakönyvvezető nem késhet a következő esküvőről. Ha tanútok késik vagy nem rendelkezik a szükséges okmányokkal, akkor a vendégek közül fel kell kérnetek valakit tanúnak. Legrosszabb esetben az anyakönyvvezető megtagadhatja a közreműködést a házasságkötésnél és újabb időpontot szükséges kitűzni, hogy törvényesen házasságot kössetek. Ám, ha minden feltétel adott, akkor egy rutinos ceremónia pár percében kimondhatjátok a boldogító „IGEN”-t.

 

Ha az anyakönyvvezető mégse érne rá…

 

Amennyiben azonban bármilyen okból az anyakönyvvezető nem tudna eleget tenni a felkéréseteknek, úgy megoldást jelenthet számotokra egy esküvői szertartásvezető közreműködése. Ilyenkor, előzetesen szükséges házasságot kötnötök, akár két tanúval csupán, hivatali órák alatt, térítésmentesen. Majd az általatok kitűzött időpontban és kiválasztott helyszínen, meghitt, személyre szabott esküvői szertartás keretében megünnepelhetitek szeretteitekkel új életetek kezdetét. Az elképzeléseiteket és a ceremónia minden, apró részletét – a szövegezést is beleértve – az esküvő előtt egyeztetjük. Így a nagy napon minden pontosan úgy történik és hangzik el, ahogy az hozzátok legközelebb áll, ahogy talán, már meg is álmodtátok… Ha segíthetek valamiben, írjatok vagy hívjatok 🙂 Tegyük együtt vidámmá és eredményessé a készülődést! Legyen emlékezetes a szertartásotok, esküvői szertartásvezetővel!

 

A polgári esküvő
menete szertartásvezetővel

Kedves Jegyespár! Az elmúlt évek tapasztalata alapján itt csak felsorolom, milyen elemekből épülhet fel a polgári esküvői szertartás illetve, hogy átlagosan melyik, mennyi időt vesz igénybe. Azt pedig majd megálmodjátok, mindebből mi szimpatikus számotokra, és milyen sorrendben szeretnétek összerakni a kis „építőkockákat” 🙂 Nyilván, a bevonulás és a gratuláció ideje kissé kötött, de ezeken kívül minden más szabadon variálható.

 

„Amikor megszólal az orgona zenéje”

 

A bevonulásra hihetetlenül sok koreográfia létezik, képtelenség volna az összeset megírni. Akikkel azonban találkozom, azoknak szívesen mesélek a különböző változatokról. Időtartamban 1/2 perctől 3-4 (!) percig terjedő bevonulásokat láttam eddig, de nyilván, ez még tovább is bővíthető volna, ha a házasulók úgy éreznék szükségesnek.

A versmondást és éneket sajnos, egyre ritkábban igénylik a párok. Pedig, aki ünnepélyes esküvőt szervez, netán videó felvételt is készíttet az nagy napról, annak érdemes volna elgondolkodni ezen az apró, ám annál szebb részleten. Egy szép vers vagy dal tolmácsolhatja érzéseiteket egymás iránt, hacsak nem szeretnétek azokat ti magatok elmondani egymásnak, vendégeitek előtt, a nagy napon.
Ennek a mozzanatnak az „időkorlátai” igen tágak: az egészen rövid (8-12soros) verstől a 10 perces műsorcsokorig számtalan változat elképzelhető.
A tapasztalat azonban azt mutatja, kb. 3-5 percnél hosszabb műsor terhére is lehet a házasulóknak és a vendégeknek….

 

És amit nem lenne szabad kihagyni…

 

Nagyon ritkán, de előfordul, hogy a házasulók papírra vetnek néhány szép gondolatot és elolvassák/elmondják egymásnak.
Mondanom sem kell, ez mindennél meghatóbb, bensőségesebb.

Bevonulás és gratuláció között
– az esküvői szertartás –

Kedves, és viszonylag új szokás, hogy a papírra vetett gondolatokat a házastársak nem olvassák fel az esküvő napján, hanem egy lezárt borítékban dobozba helyezik a polgári ceremónia során, amit szintén lezárnak. Megegyeznek egymás között, hogy melyik évfordulón szeretnék felbontani és elolvasni az írásokat, addig pedig őrzik azokat.
Érdemes a dobozba egy üveg bort is elhelyezni, ami az idő múlásával csak nemesebbé, zamatosabbá válik. Majd, amikor felbontjátok a borítékokat, olvasás közben kortyolgathatjátok a finom nedűt.
Az egész ceremónia – az esküvő napján – jó, ha 1/2 – 1 percet kitölt…

 

Az egység szimbólumai

 

Ezen a napon a legtöbb cselekmény az egység létrejöttétszimbolizálja.
Legjelentősebb közöttük  a házassági szándékotok kinyilvánítása / megerősítése. Ünnepélyesen megígéritek, hogy egymásnak szerető házastársai lesztek egy életen át.
A szóban tett ígéretet – természetesen – aláírásotokkal is megerősítitek. A bejegyzést tanúitok is aláírják, akárcsak a hivatalos esküvői szertartás során. Hiszitek-e vagy sem, ez nem több 2 percnél.

 

Gyűrű, gyertya, homok…

 

A másik, legősibb szimbóluma az összetartozásnak a gyűrűhúzás. A részleteire a megfelelő helyen fogok kitérni, itt annyit írok csak: nem árt, ha követi egy hosszú – fotózható, kamerázható, megtapsolható – csók… 😉 Így, akár egy bő percet is kitölthet…

Szintén az egységet jelképezi a gyertyagyújtás.
Bár az utóbbi időkben, egyre több ötlet születik a kiváltására, a maga módján ez a ceremónia rendkívül kifejező, szívhez szóló és örökzöld szimbóluma az összetartozásnak.
Amikkel helyette, vagy éppen mellette találkoztam: homoköntés, csomó kötése szalagokból, lakatok összezárása, kezek összekulcsolása, vörös és fehérbor összeöntése, stb.
Bármelyiket választjátok is, az óra 1 percecskénél többet nem halad, mire a végére értek.

Szülőköszöntés és gratuláció
– a polgári ceremónia könnyes-mosolygós percei –

Az esküvő nem csak kettőtök közt hoz létre köteléket.

Párotok édesanyja és édesapja anyósotokká-apósotokká válik, a házastárs testvéréből sógonő/sógor lesz. Ideális esetben életetek gazdagodik az új kötelékekkel. Illő ezért 1-1 szál virággal, vagy valami apró ajándékkal köszöntenetek új családtagjaitokat. A szülőköszöntés pillanatai rendkívül törékeny, olykor megrázó pillanatok az esküvői szertartás során, mégis javasolom, ha valami különösen nem indokolja, ne hagyjátok ki. 1-2 percnél többet nem vesz el az időből.

Végül, de nem utolsó sorban köszönt titeket 1-2 percben a szertartásvezető és, ha akad/nak vállalkozó kedvű hozzátartozó/k, ő/ők is.

Összességében, a polgári ceremóniának – a bevonulástól a gratuláció kezdetéig – minimum 10, maximum 20 percet célszerű igénybe vennie.
10 percnél rövidebb kevés, hogy átéljétek a nagy eseményt, 20 percnél többet már fárasztó lehet végig ülni.

A következő oldalakon olvashattok kicsit bővebben az egyes mozzanatokról vagy éppen, az egyéb, esküvői szokásokról.
Kívánok nektek további, kellemes böngészést!

Mennyei szabadság a tér és idő korlátai nélkül
– az esküvői szertartás helyszíne, iőpontja, szövegezése –

Talán már szembesültetek azzal a ténnyel, hogy egy anyakönyvvezető csak az illetékességi területén, annak határain belül működhet közre házasságkötésnél. Ezen felül mozgó (közlekedő) járművön ő is csak ún. “megerősítő” szertartást vezethet. A szertartásvezető kötetlenül szolgáltathat bárhol, bármilyen helyszínen, szinte kizárólag csak rajtatok múlik, hol és mikor kéritek tőle a szertartásvezetést. A esküvői szertartás megtartható fedett helyiségben és szabadtéren egyaránt. (De ha engem eláztattok, azt az emléklapotok is megbánja…)

Az esküvő időpontja – a hivatalokban – általában reggel 9.00 és este 19.00 óra közötti kezdéssel kérhető, többnyire csak hétfőtől szombatig. Fizetett ünnepnapokon az anyakönyvvezető nem köteles közreműködni házasságkötésnél. Szertartásvezetővel azonban, az év bármely napján, a nap 24 órájában bármikorra kitűzhető esküvői, vagy egyéb, ünnepi ceremónia. Vasárnap és állami ünnepnapokon is. Akár szilveszter éjfélkor is kimondható a boldogító “igen”, hiszen figyelmen kívül hagyhatók a törvényi szabályozások, nincs, ami gátat vessen a tökéletes esküvő megvalósulásának.

És mégegy apró, nem elhanyagolható szempont – miről beszéljünk?

A polgári szertartás forgatókönyve és szövegezése a hivatalokban viszonylag kötött. Az esküvők nagy száma és az ennél is nagyobb mennyiségű háttérmunka mellett szinte elképzelhetetlen, hogy az anyakönyvvezető minden párnak más beszédet írjon vagy akár, hogy csak 1-2 mondatot is módosítson a megszokott szövegezésen.

A szertartásvezető – szerepköréből adódóan – sokkal kedvezőbb helyzetben van: egy személyes elbeszélgetés, majd e-mailek útján a szertartás teljes menetét és szövegezését a pár igényeihez igazíthatja. Így a nagy napon, a polgári szertartás kb. 15 percében minden pontosan úgy történik és hangzik el, ahogy azt a házasulók korábban kérték és jóváhagyták.

Álom szertartás a nagy napon

A végeredmény egy 10 – 20 perces, ünnepélyes esküvői szertartás ott és akkor, ahol és amikorra megálmodtátok.
A cél, hogy a házasulók érezzék, ezek a percek kizárólag csak róluk szólnak…

 

Ha van már gyermeketek, vagy tervezitek a családot, akkor érdekes lehet számotokra a névadó szertartás szolgáltatásunk is.